stat4u

Mieszkanie bez księgi wieczystej

Zdarza się, że osoba, która chce kupić mieszkanie, trafia na nieruchmość, dla której nie jest prowadzona księga wieczysta. Zgodnie z prawem nie ma żadnych przeszkód, by doszło do transakcji. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem, bo księga wieczysta to dokument, który przejrzyście pokazuje sytuację prawną nieruchomości. Najczęściej na brak księgi wieczystej można natknąć się, jeśli zamierzamy nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (z tzw. ograniczonym prawem rzeczowym, bardzo zbliżonym do własności). 
Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej dla kupującego klienta oznacza, że nie będzie on wpisany jako właściciel w dziale II KW. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że sprzedający mógł wcześniej pozbył się nieruchomości na rzecz innej osoby, a my staniemy się ofiarą oszustwa. 
Problemem może okazać się uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości. Banki nie są zbyt skłonne do przyznawania kredytu na lokal bez księgi wieczystej. 
Taka sytuacja ma jednak kilka plusów. Kupujący ma szansę nabyć nieruchomość w atrakcyjnej cenie. Brak księgi wieczystej to furtka do negocjacji ceny. Przed zakupem należy sprawdzić wszystkie dokumenty, m.in. akt notarialny, wypis z rejestru gruntów i budynków. Bezpiecznie jest skorzystać z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomości, który przeanalizuje i sprawdzi dokumentację, a także zadba o bezpieczeństwo transakcji. 
Warto dodać, że w akcie notarialnym umowy sprzedaży można zawrzeć wniosek o założenie księgi wieczystej i wpisanie w jej dziale II prawa własności na rzecz nowego nabywcy.