stat4u

Jak uniknąć błędów przy zakupie działki

Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na zakup działki. Rozpoczyna poszukiwania tej wymarzonej, która spełni oczekiwania. Zanim podejmiemy decyzję, warto sprawdzić  kilka kwestii, które pozwolą uniknąć nam problemów.


Szukając działki rozglądamy się zwykle za taką, której cena jest adekwatna do naszych możliwości. Jeśli zamierzamy na działce wybudować dom jednorodzinny, musi mieć ona odpowiednią wielkość. 700 metrów kwadratowych i 16 metrów szerokości to minimum w takiej sytuacji. Równie istotny jest kształt działki.  Trudniej znaleźć projekt domu, który będzie możliwy do zrealizowania na działce w kształcie trójkąta czy trapezu. Oczywiście, jest to możliwe, ale wymaga indywidualnego projektu, a to spory wydatek. Ważną kwestią jest droga dojazdowa do działki. Najlepiej, jeśli jest to droga publiczna. Jeśli nie, będziemy musieli przejeżdżać przez działki, które mają innych właścicieli. W tej sytuacji konieczne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej.

Przy zakupie działki budowlanej podstawą jest dostęp do energii elektrycznej. Należy upewnić się, czy na działce będzie możliwość podłączenia prądu. Warto sprawdzić też możliwość podłączenia do sieci wodociągowej. Warto jednak pamiętać, że za działkę budowlaną z dostępem do wszystkich mediów zapłacimy więcej.

 

Kupując działkę trzeba sprawdzić jej powierzchnię, klasę gruntu, dane właścicieli i numer księgi wieczystej. W wydziale geodezji starostwa powiatowego uzyskamy wypisy z rejestru gruntów i mapę. Źródłem wiedzy będzie także księga wieczysta.