stat4u

Średnie ceny działek, mieszkań i domów na Kaszubach w styczniu 2015 roku

Sprawdziliśmy ceny ofertowe domów, mieszkań i działek w trzech powiatach: kartuskim, kościerskim i bytowskim. Naszą analizę oparliśmy o średnią cenę ofertową nieruchomości, prezentowanych w portalu otoDom.pl.


Publikacja pokazuje, na jakie koszty (średnio) powinien być przygotowany klient.  Trzeba dodać jednak, że ceny transakcyjne często różnią się od cen ofertowych. Duży wpływ na ostetczną cenę ma m.in. lokalizacja. W przypadku działek ważny jest  przede wszystkim dojazd i media. Jeśli chodzi o domy i mieszkania - o cenie decyduje wiek  budynku, standard wykończenia itp.

W przypadku domów, średnia cena ofertowa w Kościerzynie w  miesiącu styczniu wynosiła na rynku wtórnym 2943 zł za 1 m kw. Portal otoDom.pl wziął pod uwagę 81 ogłoszeń. Mniej klienci zapłacą w Bytowie. Średnia cena ofertowa w ostatnim miesiącu wynosiła tam 2535 zł za 1 m kw. Natomiast w Kartuzach na rynku wtórnym średnia cena wynosiła 2802 zł za m kw.  

Jeśli chodzi o mieszkania w Kościerzynie, to średnia cena ofertowa z ostatnich 30 dni  wynosiła na rynku wtórnym 3318 zł za 1 m kw. Pod uwagę brano 35 ogłoszeń, z których portal otoDom.pl wyliczył średnią. Więcej  trzeba zapłacić za mieszkanie w Kartuzach. Średnia  na rynku wtórnym w ostatnim miesiącu wynosiła 3774 zł za 1 m kw. Natomiast w Bytowie 2816 zł za 1 m kw. 

Ceny ofertowe działek w Kościerzynie wynosiły średnio 117 zł za 1 m kw. Uwzględniono 69 ogłoszeń.  Niemal połowę mniej klienci mogą zapłacić za działkę w Bytowie. Cena ofertowa za 1 m kw. wynosi tam 59 zł. Drożej w tym przypadku jest w Kartuzach. Tutaj cena ofertowa wynosiła 184 zł za m kw. 

Podsumowując, najwięcej za mieszkanie zapłacimy w Kartuzach, za dom - w Kościerzynie, za działkę - również w Kartuzach. Najtaniej jest w Bytowie.