stat4u

Ustawa o ziemi będzie poprawiona

Posłowie rozpoczęli już prace nad poprawkami w ustawie o ziemi, która będzie obowiązywać od 30 kwietnia 2016 roku. Nowe przepisy mają chronić ziemię rolną przed spekulacyjnym wykupem. 1 maja 2016 r. przestaje obowiązywać 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców.


Nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. Wyjątkiem będzie m.in. nabywanie ziemi przez osoby bliskie sprzedającemu, jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa oraz kościoły i związki wyznaniowe. Ograniczeniom nie będzie podlegał obrót siedliskami - na gruntach rolnych zabudowanych o powierzchni do 0,5 ha. Po wejściu w życie ustawy, ci, którzy nie są rolnikami, będą mogli bez przeszkód kupić jedynie działkę rolną o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów).
Niektóre zapisy ustawy mają zostać poprawione - tak zapowiadają posłowie i senatorowie PiS. Najważniejsza zmiana miałaby dotyczyć minimalnej powierzchni, która nie podlegałaby ograniczeniom co do zakupu. Prawdopodobnie w nowelizacji pojawi się zapis o możliwości zakupu ziemi rolnej o powierzchni do 2 hektarów, zamiast obecnego 0,3 ha.
- Mamy świadomość, że ustawa o ziemi nie jest doskonała, ale została uchwalona, bo czas naglił - powiedział dla Radia Gdańsk Waldemar Bonkowski, senator Prawa i Sprawiedliwości. - Jest obietnica rządu iż jesienią ustawa będzie zmodyfikowana, a niedoskonałości zostaną usunięte.