Zakup ziemi rolnej na Kaszubach - warunki i ograniczenia
Obrót nieruchomościami rolnymi w Polsce podlega ścisłym regulacjom, wynikającym z przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nieruchomości rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przeznacza się w pierwszej kolejności na powiększenie gospodarstw rodzinnych lub ich utworzenie.
- Dla nieruchomości rolnych pierwszy przetarg na sprzedaż będzie w każdym wypadku przetargiem ograniczonym dla rolników indywidualnych lub osób posiadających kwalifikacje rolnicze, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, zamierzających odpowiednio powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rolne - Jarosław Jelinek, zastępca dyrektora KOWR w Pruszczu Gdańskim.
W przetargu mogą wziąć udział wyłącznie osoby fizyczne, które posiadają status rolnika indywidualnego i zamierzają powiększyć gospodarstwo rodzinne, jeżeli spełniają następujące warunki:
- są właścicielami, użytkownikami wieczystymi, samoistnymi posiadaczami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych – z uwzględnieniem powierzchni użytków rolnych wchodzących w skład nieruchomości będącej przedmiotem przetargu – nie przekroczy 300 ha,
- posiadają kwalifikacje rolnicze określone w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego,
- co najmniej od 5 lat zamieszkują w gminie, na obszarze której znajduje się gospodarstwo,
- prowadzą osobiście gospodarstwo przez okres co najmniej 5 lat, co oznacza podejmowanie wszelkich decyzji dotyczących prowadzenia działalności rolniczej na całym jego areału.
Zobacz także: Poradnik dla kupujących i sprzedających
Wyjątek stanowią nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 1 ha oraz te, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone na cele inne niż rolne. Takie działki mogą być sprzedawane w trybie przetargu nieograniczonego, co oznacza, że mogą je nabywać zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.
Czy niebędący rolnikiem może kupić działkę rolną?
Dla osób, które nie spełniają kryteriów rolnika indywidualnego, zakup ziemi rolnej jest ograniczony. W przypadku nieruchomości rolnych o powierzchni 1 ha lub większej ich nabycie przez osoby niespełniające wymogów rolnika indywidualnego jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu stosownej zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), wyrażonej w drodze decyzji administracyjnej.
Jak podkreśla Jarosław Jelinek: „Postępowanie administracyjne, którego celem jest uzyskanie zgody na nabycie nieruchomości rolnej, może być wszczęte na wniosek zbywcy nieruchomości rolnej (właściciela, współwłaścicieli) albo osoby fizycznej posiadającej kwalifikacje rolnicze i zamierzającej utworzyć gospodarstwo rodzinne (nabywcy) albo osoby fizycznej zamierzającej powiększyć gospodarstwo rolne (nabywcy) albo uczelni nabywającej nieruchomość rolną niezbędną dla realizacji celów dydaktycznych, prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych albo inwestora, o którym mowa w art. 2a ust. 4 pkt 5 ustawy, realizującego inwestycje celu publicznego.”
Dodatkowo, zgoda KOWR może być udzielona, jeżeli:
- zbywca wykaże brak możliwości sprzedaży nieruchomości rolnikowi indywidualnemu,
- nabywca zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości,
- w wyniku nabycia nieruchomości rolnej nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych,
- cena sprzedaży nieruchomości rolnej nie jest niższa niż 95% ceny zawartej w ogłoszeniu o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnej.
Reklama
Z kolei osoby zamierzające utworzyć gospodarstwo rodzinne muszą posiadać kwalifikacje rolnicze, zobowiązać się do prowadzenia działalności rolniczej oraz zamieszkiwania na terenie gminy, w której położona jest nieruchomość, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia nieruchomości.
Nieruchomości rolne o powierzchni od 0,3000 ha do 0,9999 ha może, co do zasady, nabyć każdy zainteresowany, ponieważ w takich przypadkach zgoda Dyrektora Generalnego KOWR na nabycie nieruchomości rolnej nie jest wymagana.
Najlepsze ośrodki narciarskie na Pomorzu
Szukasz nieruchomości rolnej na Kaszubach? Skontaktuj się z nami, a pomożemy znaleźć idealną ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!